Naisten mekkojen ja hameiden koot

Mekkojen ja hameiden koot

Ranskassa mekkojen ja hameiden koot ovat parillisia lukuja (34, 36, 38, 40...) ja vastaavat tiettyjä rinnan-, vyötärön- ja lantionympäryksiä. Naisten koko 40 kattaa yleensä 90–94 cm:n rinnanympäryksen ja 70–74 cm:n vyötärönympäryksen. Taulukkomme antaa tarkat vastaavuudet jokaiselle markkinalle.

US-koot noudattavat eri logiikkaa (0, 2, 4, 6...) ja ovat noin 32 pienempiä kuin FR-koko (FR 40 = US 8). Italialaisissa koissa lisätään 4 (FR 40 = IT 44). Vastaavuuksien erot ja merkkien vanity sizing tekevät vertailusta hankalaa – luota verkko-ostoksissa todellisiin mittoihisi.

Ranska / Espanja343638404244464850
Iso-Britannia6810121416182022
Yhdysvallat24681012141618
Italia384042444648505254
Saksa323436384042444648
Japani35791113151719
Ranska 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Unisex XXS XS S M L XL XXL
US 4 6 8 10 12 14 16
UK 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Rinnanympärys (senttimetreinä) 82 86 90 94 98 102 106
Lantionympärys (senttimetreinä) 92 95 98 101 103 106 109
Vyötärönympärys (senttimetreinä) 68 72 76 80 84 88 92
Sisäsauma (senttimetreinä) 83 83 83 83 83 83 83

Usein kysytyt kysymykset

Miten muunnan ranskalaisen mekkokoon US-kooksi?

Vähennä FR-koosta 32: koko 40 FR = US 8, koko 42 = US 10, koko 44 = US 12. Vastaavuus on likimääräinen – taulukkomme antaa tarkan vastineen jokaiselle koolle.

Mikä ero on mekon ja hameen koilla?

Ranskassa samaa taulukkoa (34, 36, 38...) käytetään molempiin. Ero on siinä, että mekko peittää koko vartalon (rinta + vyötärö + lantio), joten ratkaiseva mitta on usein rinnanympärys, kun taas hameessa merkitsevät vain vyötärön- ja lantionympärys.

Miten mittaan oikean mekkokoon valintaa varten?

Ota 3 mittaa: rinnanympärys (täyteläisimmästä kohdasta), vyötärönympärys (kapeimmasta kohdasta) ja lantionympärys (leveimmästä kohdasta). Vertaa niitä merkin taulukkoon – jos osut kahden koon väliin, ota isompi mukavuuden vuoksi tai tarkista malli (väljä vai istuva).

Miksi Zaran koko 38 ei istu kuten H&M:n?

Kyse on ”vanity sizingista”: merkit merkitsevät vaatteensa melko vapaasti, usein todellista kokoa pienemmiksi asiakkaita imarrellakseen. Zaran 38 voi olla H&M:llä 36 tai Mangolla 40. Tarkista aina merkin kokotaulukko ennen ostoa.

Pitääkö vaatteen materiaali ottaa huomioon?

Kyllä. Joustamattomissa materiaaleissa (pellava, paksu puuvilla) valitse tarkka koko tai kokoa isompi. Joustavissa materiaaleissa (trikoo, elastaani) voit valita kokoa pienemmän. Väljässä kankaassa (laskeutuva viskoosi) tavallinen kokosi tai kokoa pienempi riittää.

Quicksize © 2026